8 marca 2021

8 marca 2021

Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.
Łk 4, 24-30

Jezus przebywa wśród swoich. Ci ludzie doskonale Go znali, jednak zdecydowanie nie pasował do ich sposobu postrzegania świata. Reakcja Nazarejczyków była natychmiastowa: gniew, agresja, przemoc, aż do próby zabójstwa.

Taka rzeczywistość powtarza się dzisiaj. Przez wykluczenie ze społeczeństwa można drugiego człowieka wyprowadzić „na stok góry” i tam pozbawić go życia, dobrego imienia czy godności. Wśród nas wiele osób żyje nad przepaścią swego życia.

Biskup Damian Muskus poruszył ten temat bardzo dosadnie:

„Trzeba otwarcie powiedzieć, że odrzucenie drugiego człowieka jest zawsze odrzuceniem Jezusa. Wdowa z Sarepty, Syryjczyk Naaman, Żyd, Arab, agnostyk, osoby nieheteronormatywne, bezdomny, alkoholik – można długo wymieniać ludzi, w stosunku do których dość powszechnie, mówiąc delikatnie, pojawiają się uprzedzenia; ludzkie uprzedzenia, bo Bóg każdego z nich kocha tak samo jak nas, a może nawet bardziej”.

Czasami wystarczy kierować się prostą zasadą: „żyj i daj żyć innym”. Niby tak niewiele, a zmienia całkiem sporo…

#PrzestrzeńDucha